O projektu

PRAVA aplikacija nastala je u okviru istoimenog projekta sa ciljem jačanja kompetencija i suradnje odgojno obrazovnih ustanova i organizacija civilnog društva u podučavanju podučavanja ljudskih prava te kreiranja digitalnog sadržaja koji bi kod mladih potakao učenje o ljudskim pravima, prepoznavanje kršenja prava te zalaganje za ostvarivanje ljudskih prava svake osobe. Projekt je ostvaren u partnerstvu četiri organizacije civilnog društva, četiri srednje strukovne škole u Hrvatskoj te srednje škole iz Norveške.

Krajnji rezultat – ovu aplikaciju, njene sastavnice i sadržaj osmislili su, testirali, kreirali i isprobali učenici/ce, nastavnici/ce i drugi edukatori/ce kroz 18 mjeseci intenzivnog rada; treninga, edukacija, radionica i izrade sadržaja za aplikaciju.

Projekt je u prvom dijelu uključivao: edukaciju za nastavnike/ce i edukatore/ice (održana u Pazinu u studenom 2022.) i fokus grupe sa učenici(a)ma srednjih škola na kojima smo identificirali četiri specifična područja ljudskih prava koja uz opća ljudska prava, smatramo „najvažnijima“, a to su ženska prava, prava LGBTIQ+ osoba, manjinska prava i radnička prava.

U fokus grupama sa učenici(a)ma identificirali smo i sadržaje koje mlade zanimaju i forme u kojima bi sadržaji trebali biti predstavljeni, a da bi učenje bilo zanimljivije (kviz i osobni narativi).

U drugom dijelu projekta (veljača – lipanj 2023.) nastavnici/e su provodili radionice u školama sa odabranom grupom učenika/ca te krenuli u izradu sadržaja aplikacije, a na završetku tog ciklusa održali smo zajednički trening nastavnika/ica i učenika/ica na kojem smo planirali kako stečena znanja podijeliti u svojim školama i zajednicama (Fužine, listopad 2023.).

Treći dio projekta objedinio je stečena znanja i ukupljene materijale u web aplikaciju koja je pred vama i sadrži pregled teorije; video materijale, kviz i materijale za rad u razredu. Učenici/e su u školama održavali radionice i prezentirali sadržaje aplikacije, te proveli kampanju „Ja znam, a ti?“, kojom su u svojim školama i široj zajednici predstavljali novoizrađenu aplikaciju.

Projekt PRAVA aplikacija osim direktnog rada na aplikaciji proveo je i aktivnosti jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva koje su uključivale: edukaciju iz područja digitalnog i hibridnog podučavanja; modularnu edukaciju na temu osvještavanja i zagovaranja ženskih prava i prava LGBT osoba; trening liderskih vještina te jačanje sektorske suradnje i jačanje kapaciteta OCDa za daljnji rad na zagovaranju i promociji ljudskih prava i zalaganju za kvalitetnu provedbu GOO kroz organiziranje godišnjeg sastanka GOOD Inicijative.

U suradnji sa partnerskom školom Åretta ungdomsskole iz Lillehammera, iz Norveške, ugostili smo troje nastavnika/ca tijekom seminara u Pazinu u studenom 2022. , kada su nam predstavili norveški obrazovni sustav i načine podučavanja ljudskih prava i građanskog odgoja u svojoj školi. Tijekom uzvratne posjete Norveškoj u ožujku 2024., posjetili smo Åretta školu, vidjeli primjere prakse, sudjelovali u radionicama građanskog odgoja i povezali se sa drugim organizacijama koje se bave podučavanjem ljudskih prava.

Svrha i cilj projekta:

Projekt je nastao kao odgovor na uočeni nedostatak građanskih kompetencija kod mladih koje su pokazala istraživanja.

Nalazi istraživanja političkih znanja i stavova maturanata/tica na području Hrvatske (Ćulum, Gvozdanović i Baketa, 2015) upozoravaju da je među mladima sve veći broj onih koji imaju niske pokazatelje političkih znanja, visoku razinu nepovjerenja prema drugima i netrpeljivosti spram manjinskih skupina te su bez interesa za društveni i politički angažman.

Nadalje, Istraživanje političke pismenosti maturanata u Republici Hrvatskoj (Baketa, Bovan i Matić Bojić, 2021) pokazuje da je vrsta srednjoškolskog programa i dalje ključan čimbenik za političko znanje i informiranost te političku socijalizaciju mladih, a pri tome, učenici/e strukovnih škola u odnosu na učenike/ce gimnazija pokazuju manje političko znanje te iskazuju manje tolerantnije stavove.

S obzirom na to da se Građanski odgoj i obrazovanje (GOO) ne provodi sustavno kao zaseban redovan predmet u odgojno-obrazovnim institucijama (školama), mladi su u riziku od nedovoljnog razvijanja građanskih kompetencija neophodnih za adekvatno sudjelovanje u demokratskim procesima.

Osnova građanske pismenosti je znanje o ljudskim pravima i načinima njihovog ostvarivanja, a analizom kurikula 11 predmeta i 7 međupredmetnih tema (Bajkuša, 2019) pronađeno je kako je ljudsko-pravna dimenzija GOO-a podzastupljena u odnosu na druge dimenzije.

Uzimajući u obzir sve navedeno te da politička znanja, stavovi i obrasci ponašanja stečeni tijekom srednjih i kasnijih tinejdžerskih godina imaju tendenciju zadržavanja u odrasloj dobi (npr. Eckstein i sur., 2012), razvojem ovog digitalnog alata vjerujemo kako ćemo omogućiti mladima, učenicama i učenicima ali i njihovim nastavnicima i nastavnicama pristup sadržajima na novi, inovativan i interaktivan način te da će zbog mogućnosti besplatnog preuzimanja i korištenja, aplikacija koristiti velikom broju učenika/ca, mladih, ali i odraslih u usvajanju i znanja o ljudskim pravima i jačanju građanskih kompetencija.

Projektni partneri i trajanje projekta:

Nositelj projekta je Nansen dijalog centar, a projektni partneri su Centar za građanske inicijative Poreč/ CGI Poreč; Dkolektiv - organizacija za društveni razvoj; Centar za društveni razvoj, istraživanja i inovacije – INOVA te četiri srednje škole iz Hrvatske: Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč; Industrijsko-obrtnička škola Pula; Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek; Tehnička škola Nikole Tesle Vukovar i Åretta ungdomsskole iz Lillehammera iz Norveške.

Projekt je trajao 18 mjeseci; od listopada 2022. do ožujka 2024., a podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.